SGK İlave İstihdam Teşvikleri Geriye Dönük Alınabilecek
14 Mart 2018
Kocaeli’nden Şirketimize Büyük İlgi
14 Mart 2018

687 Sayılı SGK İstihdam Teşviki Uzayacak

 

687 Sayılı SGK İstihdam Teşviki Uzayacak. 14 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen İstihdam Şurası’nda 2018 yılında uygulanacak teşviklere ilişkin bilgilendirmeler aşağıdaki gibidir:

 

1- İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ

  1. İlave İstihdam İşveren Teşviki: İmalat ve bilişim harici sektörlerde mevcut çalışan sayısına ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017’de olduğu gibi 2018’de de asgari ücret üzerinden ödemeye devam edecektir.
  2. İmalat ve Bilişim Sektöründe İlave İstihdam Teşviki: İmalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama ilave olacak her bir çalışan için, kişinin prime esas kazancı üzerinden (Asgari ücret üzerinden değil) tüm sigorta primleri ve vergileri karşılanacak şekilde destek verilecektir.

*Özel politika gerektiren grupların işgücüne katılımlarını sağlamak adına 18-25 yaş arası gençlere, kadınlara ve engellilere bu teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı sunulacak. İlave istihdam teşviki 2020’ye kadar sürecektir.

 

2- BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİKİ

1-3 çalışanı olan ve imalat yapan iş yerleri için; 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak 18-25 yaş grubundaki gençlerden ilave istihdam etmeleri halinde; çalışanın maliyeti olan ücret ve sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecek. 12 ay sürecek olan bu teşvikle çalışanın maliyetinin toplamda 6 ayı devlet tarafından karşılanacaktır.

 

3- İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDAKİ YENİLİKLER

İş başı eğitim programının süresi bilişim, imalat ve enerji sektörleri için 3 aydan 6 aya çıkarılacak. Diğer sektörler için bu süre yine 3 ay olarak devam edecek.

Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi alanlardaki iş başı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arasındakiler 9 aya kadar olan eğitimleri için günlük 75 lira alacak. Diğer alanlar için işbaşı eğitim programı cep harçlığı 54 TL olarak devam edecektir. Bu rakamlar 2018 yılı asgari ücret oranına göre yeninden belirlenecektir.

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek İş Başı Eğitim Programlarına ve Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 Yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği verilecektir.